Rodzaje kredytów hipotecznych

Dokonując podziału kredytów hipotecznych względem rodzaju waluty wyróżniamy kredyty złotówkowe oraz dewizowe. Jeszcze do niedawna w ofercie banków znajdowały się kredyty hipoteczne dewizowe udzielane w euro, dolarach, frankach szwajcarskich. Obecnie banki ograniczyły w znacznym stopniu kredyty walutowe ze swojej oferty, dzięki niestabilnemu rynkowi finansowemu kredyty walutowe stały się mniej popularne.

Kredyty walutowe – dewizowe bank udziela w walucie innej niż złoty i spłacane są także w tej walucie. Osoby zaciągające kredyt we frankach szwajcarskich bardzo często decydowały się na niego z powodu niskiego oprocentowania kredytu, lecz nie brały pod uwagę ryzyka związanego ze zmianą kursu waluty. W okresie sześciu miesięcy od marca do sierpnia 2011 roku kurs franka wzrósł o prawie 1 zł w stosunku do złotego.

Wraz z osłabieniem złotego, a tym samym umacnianiem się obcych walut na rynku wzrastały także raty kredytów hipotecznych więc na pomoc kredytobiorcom wyszli politycy, którzy uchwalili ustawę antyspreadową. Ustawa ta daje możliwość kredytobiorcy na uniknięcie spreadu, bank ma obowiązek przyjęcia raty kredytu w walucie jakiej kredyt ten został udzielony. Niestabilność kursu spowodowała, że banki zaczęły się wycofywać ze swoich ofert na kredyt w obcej walucie.

Następnym kryterium podziału kredytu jest sposób oprocentowania. Na rynku spotykamy się z oprocentowaniem kredytu zmiennym i stałym. Kredyt zaciągnięty ze stałym oprocentowaniem charakteryzuje się tym, że bank nie może zmienić oprocentowania w czasie trwania umowy kredytowej. Oprocentowanie to nie jest uzależnione od sytuacji na rynku finansowym.  Przeglądając oferty kredytowe banków w większości podawane jest oprocentowanie o zmiennej stopie procentowej.

Dla kredytobiorcy trudno jest określić, które oprocentowanie będzie korzystniejsze, ponieważ wybierając oprocentowanie zmienne nie możemy określić jaka będzie przyszła sytuacja na rynku finansowym. Przy nagłym wzroście inflacji, wartość pieniądza zmniejszy się a spłata kredytu będzie wiele łatwiejsza.

Kolejnym podziałem jakiego możemy dokonać przy kredycie hipotecznym jest sposób spłaty kredytu. Najczęściej stosowanym przez banki jest system spłaty rat kredytu w ratach stałych, malejących lub rosnących.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>